ICC U19 World Cup 2022: Complete Schedule and Squads

0
42
ICC U19 World Cup 2022: Complete Schedule and Squads
Credits: Twitter

International Cricket Council (ICC) has officially announced the ICC U19 World Cup 2022 schedule. In this edition, we will witness 16 teams battling for the prestigious cup and the tournament will kick start on 14 January 2022. And West Indies is all set to host the mega tournament.

All the 16 teams are divided into 4 groups and each group will have 4 teams in it. A total of 48  league matches will be played during the tournament and there are multiple games that will be played each day. Below are the details of the groups.

Group A:

  • Bangladesh
  • Canada
  • England
  • UAE

Group B:

  • India
  • Ireland
  • South Africa
  • Uganda

Group C:

  • Afghanistan
  • Pakistan
  • Papua New Guinea
  • Zimbabwe

Group D:

  • Australia
  • Scotland
  • Sri Lanka
  • West Indies

ICC U19 World Cup 2022 Complete Squads:

India: Yash Dhull (c), Harnoor Singh, Angkrish Raghuvanshi, SK Rasheed (vc), Nishant Sindhu, Siddarth Yadav, Aneeshwar Gautam, Dinesh Bana, Aaradhya Yadav, Raj Angad Bawa, Manav Parakh, Kaushal Tambe, RS Hangargekar, Vasu Vats, Vicky Ostwal, Ravikumar, Garv Sangwan.

Afghanistan: Suliman Safi (c), Ijaz Ahmadzai(vc), Mohammad Ishaq(wk) Suliman Arabzai, Bilal Sayeedi, Allah Noor, Muhammadullah, Khyber Wali, Ijaz Ahmad, Izharulhaq Naweed, Noor Ahmad, Faisal Khan, Naweed Zadran, Bilal Sami, Nangyalai Khan, Khalil Ahmad, Abdul Hadi, Bilal Tarin, Shahid Hassani and Younis.

Australia: Cooper Connolly (c), Harkirat Bajwa, Aidan Cahill, Joshua Garner, Isaac Higgins, Campbell Kellaway, Corey Miller, Jack Nisbet, Nivethan Radhakrishnan, William Salzmann, Lachlan Shaw, Jackson Sinfield, Tobias Snell, Tom Whitney, Teague Wyllie.

Bangladesh: Rakibul Hasan(c), Prantik Nawrose Nabil(vc), Mahfijul Islam, Iftakhar Hossain Ifti, SM Meherob Hasan, Aich Mollah, Abdulla Al Mamun, Gazi Mohammad Tahjibul Islam, Ariful Islam, Md Fahim, Mohammad Musfik Hasan, Ripon Mondol, Md Ashiqur Zaman, Tanzim Hasan Sakib, Naimur Rohman Noyon.

Travelling Reserves: Ahosun Habib Leon, Jishan Alam.

Canada: Mihir Patel(c), Anoop Chima, Arjuna Sukhu, Ethan Gibson, Gavin Niblock, Gurnek Johal Singh, Harjap Saini, Jash Shah, Kairav Sharma, Mohit Prashar, Parmveer Kharoud, Sahil Badin, Sheel Patel, Siddh Lad, Yasir Mahmood

Non-travelling Reserves: Ayush Singh, Eran Maliduwapathirana, Ramanvir Dhaliwal, Yash Mondkar.

England: Tom Prest (c), Rehan Ahmed, Tom Aspinwall, Sonny Baker, Nathan Barnwell, George Bell, Jacob Bethell, Josh Boyden, James Coles, Alex Horton, Will Luxton, James Rew, James Sales, Fateh Singh, George Thomas.

Travelling Reserves: Josh Baker, Ben Cliff.

Ireland: Tim Tector (c), Diarmuid Burke, Joshua Cox, Jack Dickson, Liam Doherty, Jamie Forbes, Daniel Forkin, Matthew Humphreys, Philippe le Roux, Scott Macbeth, Nathan McGuire, Muzamil Sherzad, David Vincent, Luke Whelan, Reuben Wilson.

Travelling Reserve: Robbie Millar. Non-travelling Reserves: Ryan Hunter, Ewan Wilson.

Pakistan: Qasim Akram (c), Abdul Faseeh, Abdul Wahid Bangalzai, Ahmed Khan,Ali Asfand, Arham Nawab, Awais Ali, Faisal Akram, Haseebullah, Irfan Khan Niazi, Maaz Sadaqat, Mehran Mumtaz, Mohammad Shehzad, Rizwan Mehmood, Zeeshan Zameer.

Travelling Reserves: Ghazi Ghori (wk), Mohammad Zeeshan.

Papua New Guinea: Barnabas Maha(c), Boio Ray, Sigo Kelly, Malcolm Aporo, Toua Boe, Ryan Ani, Aue Oru, Katenalaki Singi, Christopher Kilapat, Junior Morea, Peter Karoho, Patrick Nou, Rasan Kevau, Karoho Kevau, John Kariko.

Non-travelling Reserves: Vele Kariko, Gata Mika, Api

Scotland: Charlie Peet (c), Jamie Cairns, Christopher Cole, Aayush Dasmahapatra, Olly Davidson, Sam Elstone, Sean Fischer-Keogh, Gabriel Gallman-Findlay, Jack Jarvis, Rafay Khan, Tom Mackintosh, Muhaymen Majeed, Ruaridh McIntyre, Lyle Robertson, Charlie Tear.

South Africa: George van Heerden (c), Liam Alder, Matthew Boast, Dewald Brevis, Michael Copeland, Ethan Cunningham, Valentine Kitime, Kwena Maphaka, Gerhard Maree, Aphiwe Mnyanda, Andile Simelane, Jade Smith, Kaden Solomons, Joshua Stephenson, Asakhe Tshaka.

Travelling Reserves: Hardus Coetzer, Ronan Hermann, Caleb Seleka.

Sri Lanka: Dunith Wellalage (c), Shevon Daniel, Anjala Bandara, Pawan Pathiraja, Sadisha Rajapaksa, Wanuja Sahan Kumara, Raveen De Silva, Ranuda Somarathne, Malsha Tharupathi, Traveen Mathew, Yasiru Rodrigo, Matheesha Pathirana, Chamidu Wickramasinghe, Vinuja Ranpul, Sakuna Liyanage, Abhisheak Liyanaarachchi, Sadeesh Jayawardena.

Uganda: Pascal Murungi (c), Munir Ismail(vc), Akram Nsubuga, Christopher Kidega, Pius Oloka, Joseph Baguma, Matthew Musinguzi, Ronald Omara, Cyrus Kakuru, Asaba Brian, Isaac Sanyu Ategeka, Ronald Opio, Ronald Lutaaya, Edwin Nuwagaba, Juma Miyagi.

UAE: Alishan Sharafu (C), Kai Smith, Dhruv Parashar, Punya Mehra, Ronak Panoly, Ali Aamer Naseer, Adithya Shetty, Soorya Sathish, Sailles Jaishankar, Vinayak Vijaya Raghavan, Aayan Khan, Aryansh Sharma, Jash Giyanani, Shival Bawa, Nilansh Keswani

Non-Traveling Reserves: Hassan Khalid, Annant Bhargava, Muhammad Zuhaib, Hamad Mohammed Arshad

West Indies: Ackeem Auguste (c), Giovonte Depeiza (vc), Onaje Amory, Teddy Bishop, Carlon Bowen-Tuckett, Jaden Carmichael, McKenny Clarke, Rivaldo Clarke, Jordan Johnson, Johann Layne, Anderson Mahase Matthew Nandu, Shaqkere Parris, Shiva Sankar, Isai Thorne.

Travelling Reserves: Anderson Amurdan, Nathan Edward, Andel Gordon, Vasant Singh, Kevin Wickham.

Zimbabwe: Emmanuel Bawa (c), Brian Bennet, David Bennet, Victor Chirwa, Mgcini Dube, Alex Falao, Tendekai Mataranyika, Tashinga Makoni, Connor Mitchell, Steven Saul, Matthew Schonken, Panashe Taruvinga, Matthew Welch, Rogan Wolhuter, Ngenyasha Zvinoera.

Non-travelling Reserves: Aishah Chibanda, Luyanda Mtomba, Tadiwanashe Mwale, Declan Rugg, Tanaka Zvaita.

ICC U19 World Cup 2022 Complete Schedule:

Match No.DateMatch DetailsVenueTime (IST)
1January 14, 2022West Indies U19 vs Australia U19 (Group D)Providence Stadium, Guyana7:30 PM
2January 14, 2022Sri Lanka U19 vs Scotland U19 (Group D)Everest Cricket Club Ground, Georgetown7:30 PM
3January 15, 2022Canada U19 vs UAE U19 (Group A)Conaree Sports Club, Basseterre, St Kitts7:30 PM
4January 15, 2022India U19 vs South Africa U19 (Group B)Providence Stadium, Guyana7:30 PM
5January 15, 2022Ireland U19 vs Uganda U19 (Group B)Everest Cricket Club Ground, Georgetown7:30 PM
6January 15, 2022Zimbabwe U19 vs PNG U19 (Group C)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
7January 16, 2022Bangladesh U19 vs England U19 (Group A)Warner Park, Basseterre, St Kitts7:30 PM
8January 17, 2022West Indies U19 vs Scotland U19 (Group D)Warner Park, Basseterre, St Kitts7:30 PM
9January 17, 2022Australia U19 vs Sri Lanka U19  (Group D)Conaree Sports Club, Basseterre, St Kitts7:30 PM
10January 17, 2022Pakistan U19 vs Zimbabwe U19 (Group C)Diego Martin Sporting Complex, Diego Martin7:30 PM
11January 18, 2022England U19 vs Canada U19 (Group A)Warner Park, Basseterre, St Kitts7:30 PM
12January 18, 2022South Africa U19 vs Uganda U19 (Group B)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
13January 18, 2022Afghanistan U19 vs PNG U19 (Group C)Diego Martin Sporting Complex, Diego Martin7:30 PM
14January 19, 2022Australia U19 vs Scotland U19 (Group D)Conaree Sports Club, Basseterre, St Kitts7:30 PM
15January 19, 2022India U19 vs Ireland U19 (Group B)Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad7:30 PM
16January 20, 2022England U19 vs UAE U19 (Group A)Warner Park, Basseterre, St Kitts7:30 PM
17January 20, 2022Bangladesh U19 vs Canada U19  (Group A)Conaree Sports Club, Basseterre, St Kitts7:30 PM
18January 20, 2022Pakistan U19 vs Afghanistan U19 (Group C)Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad7:30 PM
19January 21, 2022South Africa U19 vs Ireland U19 (Group B)Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad7:30 PM
20January 21, 2022West Indies U19 vs Sri Lanka U19 (Group D)Conaree Sports Club, Basseterre, St Kitts7:30 PM
21January 22, 2022Pakistan U19 vs PNG U19 (Group C)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
22January 22, 2022Bangladesh U19 vs UAE U19 (Group A)Warner Park, Basseterre, St Kitts7:30 PM
23January 22, 2022India U19 vs Uganda U19  (Group B)Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad7:30 PM
24January 22, 2022Afghanistan U19 vs Zimbabwe U19 (Group C)Diego Martin Sporting Complex, Diego Martin7:30 PM
25January 25, 2022A3 vs B4  (Plate Quarter-Final 1)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
26January 25, 2022B3 v A4 (Plate Quarter-Final 2)Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad7:30 PM
27January 26, 2022A1 v B2  (Super League Quarter-Final)Sir Vivian Richards Stadium, North Sound, Antigua7:30 PM
28January 26, 2022C3 v D4  (Plate Quarter-Final 3)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
29January 26, 2022D3 v C4 (Plate Quarter-Final 4)Diego Martin Sporting Complex, Diego Martin7:30 PM
30January 27, 2022D1 v C2 (Super League Quarter-Final 4)Coolidge Cricket Ground, Antigua7:30 PM
31January 28, 2022TBC vs TBC (Plate Playoff Semi-Final 1)Diego Martin Sporting Complex, Diego Martin7:30 PM
32January 28, 2022TBC vs TBC (Plate Semi-Final 1)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
33January 28, 2022C1 v D2  (Super League Quarter-Final 3)Sir Vivian Richards Stadium, North Sound, Antigua7:30 PM
34January 29, 2022B1 v A2 (Super League Quarter-Final 2)Coolidge Cricket Ground, Antigua7:30 PM
35January 29, 2022TBC vs TBC (Plate Playoff Semi-Final 2)Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad7:30 PM
36January 29, 2022TBC vs TBC (Plate Semi-Final 2)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
37January 30, 2022TBC vs TBC (13th Place Playoff)Diego Martin Sporting Complex, Diego Martin7:30 PM
38January 30, 2022TBC vs TBC (15th Place Playoff)Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad7:30 PM
39January 30, 2022TBC vs TBC (Super League Playoff Semi-Final 1)Sir Vivian Richards Stadium, North Sound, Antigua7:30 PM
40January 31, 2022TBC vs TBC (Super League Playoff Semi-Final 2)Coolidge Cricket Ground, Antigua7:30 PM
41January 31, 2022TBC vs TBC  (Plate Final)Queen’s Park Oval, Port of Spain, Trinidad7:30 PM
42January 31, 2022TBC vs TBC (11th Place Playoff)Diego Martin Sporting Complex, Diego Martin7:30 PM
43February 1, 2022TBC vs TBC  (Super League Semi-Final 1)Sir Vivian Richards Stadium, North Sound, Antigua7:30 PM
44February 2, 2022TBC vs TBC (Super League Semi-Final 2)Coolidge Cricket Ground, Antigua7:30 PM
45February 3, 2022TBC vs TBC  (5th Place Playoff)Sir Vivian Richards Stadium, North Sound, Antigua7:30 PM
46February 3, 2022TBC vs TBC  (7th Place Playoff)Coolidge Cricket Ground, Antigua7:30 PM
47February 4, 2022TBC vs TBC (3rd Place Playoff)Coolidge Cricket Ground, Antigua7:30 PM
48February 5, 2022TBC vs TBC  (Final)Sir Vivian Richards Stadium, North Sound, Antigua7:30 PM

Matched Content Ad